Dzieci i sztuki walki: judo

Podobnie jak inne wschodnie sztuki walki, judo jest głęboko zakorzenione w filozofii bazującej na dyscyplinie, balansie między ciałem a duszą, a także ciągłym samodoskonaleniu. Kładzie się też bardzo duży nacisk na cel nauki – nie dążenie do bycia najsilniejszym, tak by mieć przewagę nad innymi, ale aby móc wykorzystać swoje umiejętności do dobrych celów, takich jak samoobrona i wsparcie otaczających nas osób.

Podstawowe zasady judo:
1. Czynić tak, aby współdziałanie ciała i umysłu było jak najbardziej efektywne.
2. Jū – Ustępować, aby zwyciężyć (jeśli ktoś cię pcha, to go pociągnij; jeżeli cię ciągnie, to go pchnij).
3. Seiryoku Zenyō – Maksimum skuteczności przy minimum wysiłku.
4. Jita Kyōei – Przez czynienie dobra nawzajem do dobra ogółu.
5. Doskonalić samego siebie.

Zrównoważony rozwój dziecka

Szacunek – ta podstawowa wartość jest widoczna w każdym elemencie treningu. Od momentu wejścia na salę, poprzez ukłon po wspólnie wykonanym ćwiczeniu aż po podziękowanie na koniec zajęć. Kiedy nauczyciel objaśnia ćwiczenia, panuje pełna skupienia cisza. Rodzice mogą przyjść zobaczyć egzaminy na kolejny poziom, ale nie ma żadnego głośnego kibicowania i okrzyków – to nie oklaski mają być motywacją, a chęć bycia coraz lepszym w wybranej dyscyplinie.

Judo, oprócz rozwijania zdolności fizycznych, istotnie kształtuje charakter dziecka i promuje spokojne, przemyślane reakcje na trudne sytuacje, takie jak konflikt i porażka („wygrywaj z pokorą i przegrywaj z dumą”). Odpowiada też na 2 podstawowe potrzeby naszych pociech:

  • Jasno wyznaczone cele – kolejne poziomy zaawansowania / pasy do zdobycia mają określone wymagania i przejrzyste reguły,
  • Nauka poprzez zabawę – ćwiczenia są przeplatane grami, a same ceremonie awansu na kolejny stopień są dla dziecka niepowtarzalnym, odrobinę teatralnym doświadczeniem. Istnieje również rodzaj zajęć nazywanych „funny judo” – to zajęcia ogólnorozwojowe, w których mogą brać udział nawet bardzo małe dzieci.

Judo throw

Sport dla wszystkich

Część rodziców może obawiać się, że sztuki walki nie są bezpieczną opcją na dodatkowe zajęcia dla dziewczynek. W takich przypadkach polecamy właśnie judo – wiele technik stosowanych w tej dyscyplinie opiera się na wykorzystywaniu przewagi wagowej i wzrostowej przeciwnika. Niezależnie od płci, osoby o mniejszej posturze poznają sposoby na samoobronę, które nie wymagają dużej tężyzny fizycznej.

Dodatkowo, dzięki technikom wykorzystującym chwyty i bezpośredni kontakt, judo z powodzeniem mogą praktykować także osoby niedowidzące i niewidome.

Autorytety sportowe

Paweł Marcin Nastula

Polski judoka, mistrz olimpijski z Atlanty w 1996, dwukrotny mistrz świata, trzykrotny mistrz Europy, trzynastokrotny mistrz Polski. Obecnie związany z mieszanymi sztukami walki (MMA), prowadzi zajęcia we własnym klubie sportowym w Warszawie. W 1996 otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Więcej o Pawle i jego pasji można przeczytać w ciekawym wywiadzie dla Przeglądu Sportowego: „Judo uratowało mi życie

Gdzie szukać zajęć?

  • Miejskie ośrodki sportu i rekreacji
  • Szkółki, kluby sportowe

Organizacje skupiające trenerów judo i promujące tą dyscyplinę chętnie nawiązują współpracę z przedszkolami i szkołami podstawowymi w zakresie prowadzenia zajęć pozalekcyjnych. Warto porozmawiać z nauczycielem wychowania fizycznego lub sprawdzić na stronie szkoły Twojego dziecka, czy ma w ofercie takie treningi.

Możesz również zajrzeć tutaj, aby przejrzeć oficjalną bazę klubów Polskiego Związku Judo.

Aby znaleźć odpowiednie ośrodki i kluby w swojej miejscowości, możesz skorzystać z wyszukiwarki pasjato.pl – filtrując po wieku, lokalizacji i dyscyplinie, szybko znajdziesz zajęcia, które pasują do Ciebie i Twojego dziecka.


Autor zdjęcia w nagłówku: @Eventfotografie Frank Stolle

Zobacz także:

  1. Judo jest jednym z najlepszych wyborów jako „dodatkowe zajęcia” dla Twojego dziecka.
    Poza nim z tradycyjnych japońskich sztuk walki prym wiodą jeszcze Aikido i Karate.
    One także uczą szacunku do przeciwnika, kształtują psychikę dzieci i wnoszą w ich życie wielkie wartości.

  2. Judo, aikido to są sztuki walki z filozofią. Dzieci stają się wytrwałe – wiedzą, że na efekty trzeba zapracować, nie pojawią się one natychmiast. Kształtują sprawność i kondycję fizyczną, co procentuje na całe dalsze ich życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *