Fair play – najważniejsza zasada w sporcie

Czy zastanawiałeś się jakie cechy charakteryzują dobrego sportowca? Co jest najważniejsze podczas rozgrywek lub zawodów? Dlaczego cenimy jednych zawodników, a do innych tracimy szacunek?

Czy zwycięstwo jest najważniejsze?

Oglądając zawody sportowe, bardzo często kibicujemy jednemu konkretnemu zawodnikowi lub jednej drużynie, ale czasem zdarza się nam zmienić preferencje. Czy zastanawiałeś się, co za tym stoi? Czy dowiadując się o nielegalnych poczynaniach swojego ulubionego sportowca nadal trzymasz za niego kciuki? Zwykle kwestie przegranej i zwycięstwa nie powodują odmienienia się naszych upodobań, ale zdarza się nam stracić sympatię dla ulubieńców, gdy zaczynamy mieć wątpliwości, czy ich działania są sprawiedliwe.

Doping to oszustwo

Słusznie oburzamy się słysząc o szeroko stosowanym, nielegalnym technikom polegającym na farmakologicznym usprawnianiu zawodników. Zmagania zawodników powinny inspirować i motywować, a nie mając pewności, czy za danym wynikiem nie stoją nowoczesne chemikalia, nie czujemy prawdziwego ducha sportu. Większość z nas, bez wahania przestanie wspierać ulubionego sportowca, jeśli dowie się, że posiłkował się przemysłowymi wspomagaczami, a nie opuści go nawet jeśli przestanie odnosić zwycięstwa.

Łamanie zasad w sporcie

Ostatnio coraz częściej możemy spotkać w prasie doniesienia o nieeleganckich, czy wręcz nieprzepisowych zachowaniach mających miejsce podczas między innymi meczów piłki nożnej. Nadmierna agresja oraz złośliwe i nieprzepisowe popisy są najkrótszą drogą do straty fanów. Egoizm i pycha powinny zostawać poza boiskiem.

Pozytywne przykłady

Sport powinien być tym, co jednoczy wszystkich ludzi. Profesjonalni sportowcy powinni dawać przykład swoim widzom. Sportowcy przykuwający największą uwagę to ci, którzy pokazują ponadprzeciętną postawę i zachowanie wysokich standardów rywalizacji sportowej. Z dumą opowiadamy o zawodnikach, którzy zrezygnowali z łatwej wygranej, ponieważ znali okoliczności wskazujące na to, że owe zwycięstwo nie byłoby w pełni zasłużone.

Fair play – czołowa zasada

Uczciwa i sprawiedliwa gra, czyli fair play. Stosowanie tej reguły jest tym, czego powinien uczyć każdy trener od pierwszego treningu, szczególnie drużyn juniorów. Jest to wytyczna, której przestrzeganie jest dużo ważniejsze od wygrania rozgrywek, czy pobicia swojego kolejnego rekordu. Pamiętajmy, by zawsze doceniać zawodników ceniących regułę fair play oraz samodzielnie stosujmy się do niej podczas amatorskiego trenowania wszelkich dyscyplin oraz w życiu codziennym.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *