Gimnastyka artystyczna – zasady

Z pewnością każdy miał chociaż raz okazję obejrzeć wygimnastykowanych sportowców, którzy z szybkością i gracją wykonywali skomplikowane figury i układy. Gimnastyka artystyczna to niesamowicie widowiskowy sport uprawiany głównie przez młode kobiety i dziewczęta, choć znalazło się tu również miejsce dla mężczyzn i chłopców. Jak ta dyscyplina wygląda od podszewki?

Zasady gimnastyki artystycznej

W tym sporcie występować można indywidualnie, w drużynie lub zbiorowo. W trakcie rywalizacji drużynowej ocenia się kilku uczestników wykonujących jednocześnie indywidualne układy. Ważne są kategorie wiekowe, gdyż określają one stopień zaawansowania zawodnika:
klasa młodzieżowa – do 9 r.ż.
klasa III – do 10 r.ż.
klasa II – do 12 r.ż.
klasa I – do 15 r.ż.
klasa M – od 16 r.ż. wzwyż
Cały występ odbywa się na polu w kształcie kwadratu o boku 13 metrów. Wyjście poza jego obręb skutkuje zakończeniem występu. Na każdych zawodach znajdują się komisje, które oceniają stopień zaawansowania zaprezentowanego układu, prawidłowość jego wykonania, a także technikę i styl. Równie ważne jest umiejętne wykorzystanie przyborów oraz wartość artystyczna przedstawienia.

Punktacja

W gimnastyce artystycznej regularnie odświeża się zasady punktowania uczestników zawodów. Obecnie obowiązują zasady wprowadzone na początku 2017 roku, które obowiązują do końca 2020 roku. Maksymalną ilość 10 punktów można zdobyć za układ i kolejne 10 punktów za jego wykonanie. W trakcie oceniania układu zwraca się uwagę na obroty, rytmiczność kroków, skoki, umiejętne balansowanie ciałem i umiejętne wykorzystanie przyborów. W wykonaniu istotna jest muzykalność, estetyka i oczywiście technika każdej wykonanej figury.

Przyrządy gimnastyczne

Niezwykle istotne w trakcie każdego występu są wykorzystywane przez uczestników przyrządy. To właśnie one stanowią idealne uzupełnienie dla zawodnika i sprawiają, że cały układ staje się majestatycznym występem. Uczestnicy mają do dyspozycji:

  • wstążki do gimnastyki artystycznej – jeden z najpiękniej prezentujących się, ale również najtrudniejszych do opanowania przyrządów. Nie może dotknąć ciała uczestnika ani upaść na ziemię.
  • obręcz do gimnastyki artystycznej – waży co najmniej 300 gramów, podrzuca się ją, toczy i kręci wokół różnych partii ciała
  • piłka do gimnastyki artystycznej – nie może zostać upuszczona, kozłuje się nią, rzuca i toczy
  • skakanka do gimnastyki artystycznej – piruety, wysoki i wyrzuty – najprostsza w użyciu
  • maczugi do gimnastyki artystycznej – zawodnik wykonuje układ i jednocześnie balansuje oraz żongluje maczugami

Gimnastyka artystyczna stanowi niebywałe widowisko, a najlepszych sportowców można przyrównać do prawdziwych artystów. Sprawdzą się w niej wszyscy młodzi ludzie, którym niestraszne przygody, a piruety i wyskoki to dla nich codzienność! Odwiedź bazę Pasjato i sprawdź, gdzie możesz rozpocząć treningi!

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *