Judo – współpraca umysłu i ciała kluczem do sukcesów

Judo to sztuka walki wymyślona w Japonii przez Jigoro Kano. Jako jedna z dyscyplin olimpijskich pierwszy raz pojawiła się w 1964, natomiast od 1972 roku na stałe gości już w kręgu dyscyplin najważniejszej imprezy sportowej odbywającej się co cztery lata. Słowa twórcy tej sztuki walki idealnie opisują judo i sprawiają, że jest to dyscyplina bardzo interesująca i wciągająca, gdy ktoś rozpocznie już jej treningi. Jigoro Kano powiedział o swoim tworze: „Czynić tak, aby jak najbardziej efektownie współdziałały umysł i ciało”. Ta ogólna zasada pokazuje jak bardzo pasjonującą dyscypliną jest judo.

Na czym właściwie polega ta sztuka walki?

Judo dzieli się na kilka kategorii wagowych. Jest to dość znana reguła jeżeli chodzi o sztuki walki. Pojedynki trwają 5 minut i odbywają się na matach o wymiarach od osiem na osiem do dziesięć na dziesięć metrów. Przepisy judo mówią, że walkę wygrywa ten zawodnik, który jako pierwszy powali przeciwnika na plecy, przy czym utrzyma go w tej pozycji przez dwadzieścia sekund. Inną możliwością zakończenia walki przed czasem jest założenie dźwigni lub duszenie, które sprawi, że przeciwnik będzie zmuszony do poddania się.

Podczas walki naliczane są również tak zwane małe punkty. Pomagają one wyłonić zwycięzcę pojedynku, w przypadku gdy żaden z judoków nie zdoła wygrać przed czasem. Są trzy rodzaje punktów,a mianowicie: yūkō, waza-ari oraz ippon. Przy czym pojedynczy punkt waza-ari ważniejszy jest nawet niż większa suma punktów yūkō.

Za co dostaje się punkty karne w judo?

Istnieją jasne zasady judo, mówiące czego nie wolno wykonywać podczas walk. Zabrania się między innymi uderzania, kopania, dotykania twarzy przeciwnika, utrzymywania zbytnio postawy defensywnej, chwytania za nogi czy noszenia jakichkolwiek elementów z metalu. Za nieprzestrzeganie każdej z reguł grożą punkty karne. Oddziałują one na wynik walki, przyczyniając się do porażki zawodnika, który zbyt często popełniał niedozwolone wykroczenia.

O czym mówi filozofia judo?

Istnieje kilka bardzo interesujących zasad judo mających podłoże filozoficzne. Reguły „ustąp, aby zwyciężyć”, „maksimum skuteczności przy minimum wysiłku” czy „przez czynienie dobra nawzajem do dobra ogólnego” mówią jak skutecznie wykonać główne założenie, czyli efektownie połączyć umysł z ciałem.

Judo to sztuka walki godna uwagi. Warto rozpocząć treningi tej dyscypliny, aby nie tylko stać się bardziej zdyscyplinowanym, walecznym oraz inteligentnym wojownikiem, ale również móc używać tej sztuki do samoobrony, kiedy nadejdzie taka potrzeba. Już teraz dzięki naszej wyszukiwarce, możesz sprawdzić, gdzie w Twojej okolicy prowadzone są zajęcia w tym sporcie.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *