Sporty na jesień: bouldering (wspinaczka na ściance)

Wprawdzie jesień to tradycyjnie okres ciszy, spokoju i zadumy, ale być może są wśród Was osoby, które chciałyby wyłamać się z tego schematu i poszukują małego zastrzyku adrenaliny. Dlatego kolejnym sportem na jesień, który Wam polecamy, jest bouldering, czyli wspinaczka na ściankach.


5 powodów, dla których warto spróbować

  1. To jeden z najlepszych sposobów na poznanie sportu ekstremalnego w bezpiecznych warunkach.
  2. Ćwiczysz całym ciałem – główne obciążenie spada na ręce, ramiona i plecy, ale nogi i mięśnie brzucha odgrywają równie ważną rolę w stabilizacji i dynamice każdego ruchu.
  3. Mięśnie to nie wszystko – droga wspinaczkowa nie bez powodu nazywana jest problemem boulderowym. Wielokrotnie będziecie musieli podjąć trudną decyzję o kolejnych ruchach, które albo umożliwią szybsze dotarcie na szczyt, albo wpędzą w niekomfortową pozycję, w której trzeba będzie trochę pogłówkować.
  4. Łatwo mierzalny postęp – podobnie jak w narciarstwie, ścieżki mają przypisane poziomy trudności, zwykle oznaczone kolorami. Przechodząc kolejne, coraz bardziej wymagające ścieżki, sami zauważycie wzrost swojej sprawności i pewności.
  5. Sposób na odstresowanie – podczas wspinaczki liczy się tylko tu i teraz. Skupiasz się tylko na swoim ciele, ściance i kolejnym ruchu – nie ma miejsca na myślenie o rachunkach lub problemach w pracy.

Pierwsza wspinaczka na ściance

Zainwestuj w dobre nawyki

Wprawdzie na YouTubie jest dostępnych wiele filmów z poradami dla różnych poziomów zaawansowania, na pierwszy raz polecamy jednak skorzystanie z pomocy instruktora. Przede wszystkim pokaże on, jak odpowiednio się rozgrzać, jak poprawnie korzystać ze sprzętu, poprawi sylwetkę i uchwyt. Wyrobienie poprawnych nawyków na początku jest niezwykle istotne – dzięki temu zminimalizujecie ryzyko kontuzji i maksymalnie skorzystacie z zalet uprawiania tego sportu.

Obiekty ze ściankami wspinaczkowymi często oferują specjalne vouchery na portalach typu Groupon na pierwszą sesję z instruktorem, zwykle do zrealizowania w parach – polecamy namówienie znajomych na wspólne wyjście!

Nie inwestuj w specjalny sprzęt

Zaletą boulderingu jest to, że nie potrzeba wyszukanego wyposażenia, by spróbować swoich sił na ściance. Ubierz się w zwykłą, bawełnianą koszulkę i długie, sportowe spodnie lub legginsy. Ważne, by ubrania nie krępowały Twoich ruchów i umożliwiały ewentualne założenie uprzęży podczas ćwiczeń z linką.

Jeżeli chodzi o buty, wystarczą zwykłe, dopasowane tenisówki lub inny typ obuwia z miękką podeszwą – w większości ośrodków możesz je wypożyczyć w korzystnej cenie.


Aby znaleźć najbliższe miejsce do ćwiczeń w swojej miejscowości, już możesz skorzystać z wyszukiwarki pasjato.pl – filtrując według wieku, lokalizacji i dyscyplinie, szybko znajdziesz zajęcia, które idealnie pasują do Twoich oczekiwań.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *